Wejście na Gerlach w odpowiednim obuwiu

Bezpieczne wejście na Gerlach

Wybierając się w wysokie góry, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Szczególnie istotny jest wybór właściwego ekwipunku. Wejście na Gerlach, to bowiem wyzwanie wymagające kondycji fizycznej, odpowiednich umiejętności, ale także niezawodnych butów. Właściwe obuwie zapewni stabilność na kamienistych szlakach. Z pewnością przypomni o tym przewodnik na Gerlach. Żaden odpowiedzialny przewodnik nie podejmie się bowiem wyprowadzania osób, które nie posiadają właściwego wyposażenia.

Stabilizacja stawu skokowego

Wspinaczka na Gerlach jest wymagająca z powodu trudnych warunków. Nieodzowne są więc buty trekkingowe wysokiej jakości. Tego rodzaju obuwie jest stworzone do trudnego terenu górskiego. Koniecznie należy wybierać buty za kostkę. Gwarantują one właściwą stabilizację. Chronią staw skokowy przed skręceniami na skalistych odcinkach. Dobra stabilizacja jest nieodzowna zwłaszcza podczas stromych podejść i zejść. Na nierównościach terenu nietrudno o utratę równowagi. Dodatkowym atutem odpowiednich butów są sztywne cholewki i solidne zapiętki. Te elementy wspierają pięty i kostki. Pomagają uniknąć urazów przy długotrwałym wysiłku.

Buty na każde warunki

Ważnym aspektem jest też podeszwa. Wyprawa na Gerlach odbywa się bowiem na skalistym podłożu. Niezbędna jest więc mocna, antypoślizgowa podeszwą z bieżnikiem. Takie rozwiązanie zapewnia przyczepność na śliskich powierzchniach oraz na gruzowiskach skalnych. Najlepsze modele posiadają gumowe podeszwy Vibram lub podobne. Łączą wytrzymałość i znakomitą przyczepność. Podeszwy są projektowane z myślą o trudnościach górskiego terenu.

Dużą zaletą butów jest odporność na warunki atmosferyczne. Wysokiej jakości buty trekkingowe muszą być wodoodporne, ale także oddychające. W warunkach wysokogórskich standardem są nagłe opadami deszczu, a nawet śniegu. Nawet najlepszy przewodnik na Gerlach nie będzie w stanie tego przewidzieć. Membrany typu Gore-Tex doskonale chronią przed wodą. Jednocześnie pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Wysoka oddychalność butów jest konieczna podczas intensywnego wysiłku.

Wejście na Gerlach w wygodnych butach

Komfort noszenia butów trekkingowych jest równie istotny. Odpowiednie obuwie powinno być dobrze dopasowane. Najlepiej, jeśli między stopą a butem pozostaje miejsce na grubsze skarpety trekkingowe. Wspinaczka na Gerlach nie powinna się odbywać w nowym obuwiu. Mimo wysokiej jakości, nowe buty mogą powodować otarcia. Wysokogórskie wędrówki obciążają mięśnie i stawy, dlatego amortyzacja w śródpodeszwie jest korzystnym rozwiązaniem. Zapobiega zmęczeniu stóp, tłumiąc wstrząsy na nierównych i twardych powierzchniach.

Buty militarne – dla kogo i dlaczego je wybrać

Solidne buty militarne

Ubrania i buty militarne oraz inny sprzęt wykorzystywany przez wojskowych muszą sprawdzać się w najcięższych warunkach atmosferycznych. Szczególnie w intensywnych opadach deszczu, w śniegu, w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach. Tego rodzaju wyposażenie powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby w trakcie bardzo intensywnego użytkowania nie traciło swoich właściwości. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa. Te ostatnie cechy powinny mieć za to buty ślubne. Tutaj liczy się komfort noszenia oraz piękny wygląd. Zupełnie inaczej niż w obuwiu funkcyjnym. Niemniej jednak i to powoli ulega zmianie. Standardem stają się buty medyczne kolorowe, które do niedawna były oferowane jedynie jako białe chodaki drewniaki.

Podeszwa zapewniająca bezpieczeństwo

Podeszwa Vibram jest jednym ze stałych elementów składających się na bardzo dobrą jakość obuwia. To najlepsza na rynku podeszwa – wytrzymała, o doskonałej przyczepności i trwałości. Specjalna guma, z której zrobione są te podeszwy zapewnia idealne czucie podłoża oraz skutecznie amortyzuje wstrząsy. Nawet długotrwały marsz nie jest męczący. Kształt bieżnika zapewnia doskonałą przyczepność na błocie, skałach i śniegu, ale troszeczkę gorszą na lodzie. Wszystko to, co zapewnia nam dobra podeszwa, jest ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Wybór na górskie wyprawy

Technologie wykorzystywane w produkcji wyposażenia wojskowego są coraz częściej wykorzystywane również przez firmy produkujące obuwie trekkingowe. Ta kategoria produktów jest bardzo szeroka ponieważ zawiera buty produkowane dla przedstawicieli różnych branż i miłośników różnego rodzaju aktywności fizycznej w środowisku naturalnym. Wysokiej jakości butów o konkretnych właściwościach potrzebują osoby uprawiające turystykę górską. Wyjście w góry może być spokojnym spacerem na łonie przyrody, ale czasem wiąże się z pewnym ryzykiem. Śliskie skały, błotniste szlaki mogą powodować upadek, którego konsekwencje w terenie górskim mogą być bardzo bolesne. Dobre obuwie górskie szyje się z materiału, który nie przepuszcza wody, a jednocześnie zapewnia skórze stóp możliwość oddychania. Ochroni nas to przed bąblami i otarciami, które mogą przeszkadzać w długich wędrówkach. Ważne jest, aby buty w góry miały wysoką cholewkę, która będzie mocno trzymała staw skokowy. Zapobiegniemy dzięki temu skręceniom kostek na nierównej powierzchni górskich szlaków.

Buty trekkingowe Vibram dla miłośników gór

Solidne buty trekkingowe Vibram

Przemierzanie wymagających górskich szlaków wymaga nie tylko kondycji i przygotowania, ale także odpowiedniego obuwia. Niezależnie od panujących w górach warunków, właściwie dobrane buty trekkingowe Vibram, to absolutna podstawa wyposażenia odpowiedzialnego turysty. Najważniejsza jest ich podeszwa, która powinna gwarantować przyczepność w każdej sytuacji.
Najczęściej dobre obuwie górskie posiada jeden z licznych rodzajów podeszew Vibram. Natomiast pozycja rynkowa tej włoskiej firmy jest na tyle dobra, że ich podeszwy można spotkać w większości dedykowanych do turystyki górskiej modeli. To jeden z bardzo nielicznych przypadków, kiedy popularność danej marki, utożsamia się praktycznie z całą linią produktów.

Ciekawa historia

Fenomen, jakim są buty trekkingowe Vibram, wynika z zastosowania prawdziwie rewolucyjnego materiału, jakim była guma wulkanizacyjna. Stało się to już w 1937 roku. Pierwsze buty tego typu zostały użyte właśnie w tym roku, podczas wspinaczki na alpejski szczyt Piz Badile. Wyprodukowano je przy współpracy znanego dziś na całym świecie producenta opon, Leopolda Pirelli. Z kolei z zastosowanym w nich typem bieżnika można spotkać się także współcześnie. Kiedy w 1954 r. w wyposażonych tak butach udało się wejść na K2, buty Vibram zyskały prawdziwy rozgłos. Bowiem zastosowane w nich technologie były na tyle rewolucyjne, że szybko zaczęły stanowić wzór dla producentów z całego świata.

Bezpieczeństwo użytkownika to podstawa

Z czasem trwałe i przyczepne podeszwy tej marki ewoluowały i zyskały liczne specjalizacje. Dedykuje się je przede wszystkim, ale nie tylko ludziom gór. Najbardziej znanym przykładem jest prawdopodobnie podeszwa Vibram Security, mająca zastosowanie w butach BHP. Inny przykład to Vibram Matterhorn, która pojawia się w obuwiu wysokogórskim i daje możliwość zamocowania na nią raków.
Obuwie trekkingowe należy wybrać tak, by możliwie najlepiej spełniało swoje zadanie i chroniło stopy oraz kostki. Niższe buty z miękką podeszwą lepiej sprawdzą się na spokojnym spacerze lub jako buty do ślubu. Wybierając się tam, gdzie zastaniemy wiele trudnych, wymagających podejść, lepiej postawić na wysoką cholewę i sztywną, mocną podeszwą, która zapewni większe bezpieczeństwo.