Buty militarne – dla kogo i dlaczego je wybrać

Solidne buty militarne

Ubrania i buty militarne oraz inny sprzęt wykorzystywany przez wojskowych muszą sprawdzać się w najcięższych warunkach atmosferycznych. Szczególnie w intensywnych opadach deszczu, w śniegu, w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach. Tego rodzaju wyposażenie powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby w trakcie bardzo intensywnego użytkowania nie traciło swoich właściwości. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa. Te ostatnie cechy powinny mieć za to buty ślubne. Tutaj liczy się komfort noszenia oraz piękny wygląd. Zupełnie inaczej niż w obuwiu funkcyjnym. Niemniej jednak i to powoli ulega zmianie. Standardem stają się buty medyczne kolorowe, które do niedawna były oferowane jedynie jako białe chodaki drewniaki.

Podeszwa zapewniająca bezpieczeństwo

Podeszwa Vibram jest jednym ze stałych elementów składających się na bardzo dobrą jakość obuwia. To najlepsza na rynku podeszwa – wytrzymała, o doskonałej przyczepności i trwałości. Specjalna guma, z której zrobione są te podeszwy zapewnia idealne czucie podłoża oraz skutecznie amortyzuje wstrząsy. Nawet długotrwały marsz nie jest męczący. Kształt bieżnika zapewnia doskonałą przyczepność na błocie, skałach i śniegu, ale troszeczkę gorszą na lodzie. Wszystko to, co zapewnia nam dobra podeszwa, jest ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Wybór na górskie wyprawy

Technologie wykorzystywane w produkcji wyposażenia wojskowego są coraz częściej wykorzystywane również przez firmy produkujące obuwie trekkingowe. Ta kategoria produktów jest bardzo szeroka ponieważ zawiera buty produkowane dla przedstawicieli różnych branż i miłośników różnego rodzaju aktywności fizycznej w środowisku naturalnym. Wysokiej jakości butów o konkretnych właściwościach potrzebują osoby uprawiające turystykę górską. Wyjście w góry może być spokojnym spacerem na łonie przyrody, ale czasem wiąże się z pewnym ryzykiem. Śliskie skały, błotniste szlaki mogą powodować upadek, którego konsekwencje w terenie górskim mogą być bardzo bolesne. Dobre obuwie górskie szyje się z materiału, który nie przepuszcza wody, a jednocześnie zapewnia skórze stóp możliwość oddychania. Ochroni nas to przed bąblami i otarciami, które mogą przeszkadzać w długich wędrówkach. Ważne jest, aby buty w góry miały wysoką cholewkę, która będzie mocno trzymała staw skokowy. Zapobiegniemy dzięki temu skręceniom kostek na nierównej powierzchni górskich szlaków.

Buty trekkingowe Vibram dla miłośników gór

Solidne buty trekkingowe Vibram

Przemierzanie wymagających górskich szlaków wymaga nie tylko kondycji i przygotowania, ale także odpowiedniego obuwia. Niezależnie od panujących w górach warunków, właściwie dobrane buty trekkingowe Vibram, to absolutna podstawa wyposażenia odpowiedzialnego turysty. Najważniejsza jest ich podeszwa, która powinna gwarantować przyczepność w każdej sytuacji.
Najczęściej dobre obuwie górskie posiada jeden z licznych rodzajów podeszew Vibram. Natomiast pozycja rynkowa tej włoskiej firmy jest na tyle dobra, że ich podeszwy można spotkać w większości dedykowanych do turystyki górskiej modeli. To jeden z bardzo nielicznych przypadków, kiedy popularność danej marki, utożsamia się praktycznie z całą linią produktów.

Ciekawa historia

Fenomen, jakim są buty trekkingowe Vibram, wynika z zastosowania prawdziwie rewolucyjnego materiału, jakim była guma wulkanizacyjna. Stało się to już w 1937 roku. Pierwsze buty tego typu zostały użyte właśnie w tym roku, podczas wspinaczki na alpejski szczyt Piz Badile. Wyprodukowano je przy współpracy znanego dziś na całym świecie producenta opon, Leopolda Pirelli. Z kolei z zastosowanym w nich typem bieżnika można spotkać się także współcześnie. Kiedy w 1954 r. w wyposażonych tak butach udało się wejść na K2, buty Vibram zyskały prawdziwy rozgłos. Bowiem zastosowane w nich technologie były na tyle rewolucyjne, że szybko zaczęły stanowić wzór dla producentów z całego świata.

Bezpieczeństwo użytkownika to podstawa

Z czasem trwałe i przyczepne podeszwy tej marki ewoluowały i zyskały liczne specjalizacje. Dedykuje się je przede wszystkim, ale nie tylko ludziom gór. Najbardziej znanym przykładem jest prawdopodobnie podeszwa Vibram Security, mająca zastosowanie w butach BHP. Inny przykład to Vibram Matterhorn, która pojawia się w obuwiu wysokogórskim i daje możliwość zamocowania na nią raków.
Obuwie trekkingowe należy wybrać tak, by możliwie najlepiej spełniało swoje zadanie i chroniło stopy oraz kostki. Niższe buty z miękką podeszwą lepiej sprawdzą się na spokojnym spacerze lub jako buty do ślubu. Wybierając się tam, gdzie zastaniemy wiele trudnych, wymagających podejść, lepiej postawić na wysoką cholewę i sztywną, mocną podeszwą, która zapewni większe bezpieczeństwo.

Buty duże rozmiary

Pierwsze buty New Balance z prawdziwego zdarzenia powstały w roku 1938. Wytworzone zostały z kangurzej skóry, co miało zapewniać duży komfort biegania. Para kosztowała 7$. Co ciekawe przy obuwiu znajdowała się informacja o zwrocie pieniędzy w przypadku jeśli produkt nie spełni oczekiwań nabywcy. Kolejne lata to dynamiczny rozwój marki.new-balance-wl574por

Rok 1956 to czas, kiedy umiera założyciel firmy, a kierownictwo obejmuje córka współwłaściciela. Wiąże się z tym zmiana nazwy firmy na New Balance Orthopedic Laboratory, co miało podkreślić naukowe podejście do produkcji butów innych niż chociażby buty do ślubu. Nie oznacza to jednak, że firma oferowała sandały ortopedyczne damskie lub inne obuwie medyczne.

Konsekwencją w/w wydarzeń było powstanie bardzo lekkich butów dedykowanych do biegania o nazwie Trackster. Model ten był dostępny w wielu różnych rozmiarach – nie tylko jeśli chodzi o długość wkładki, ale także szerokość samego obuwia. Wobec tego temat nawet temat taki jak buty żeglarskie nie był żadnym problemem i każdy mógł dopasować coś do siebie. Niesamowity był także wygląd podeszwy butów, co wzbudzało powszechne zainteresowanie.

Buty New Balance i ich historia

Nie każdy wie, że marka New Balance powstała w dość interesujący sposób. Swój początek buty new balans znalazły w roku 1906 w Bostonie. Motywacją założyciela firmy była poprawa komfortu życia robotników. To właśnie oni ciągle przebywając na nogach, musieli znosić cierpienia w związku z niewygodnym obuwiem. W jaki sposób to osiągnął? new-balance-u410gbrNa początek projektując specjalne wkładki do butów, których inspiracją były…. kury. Bowiem ptaki te posiadają charakterystycznie ułożone trzy pazury. Obserwując budowę kurzych łap założyciel New Balance przeniósł tę koncepcję do kształtu wkładki do butów o trójkątnym kształcie. Takie rozwiązanie decydowanie lepiej podpiera stopę niż ówczesne obuwie. Dziś mamy dostępnych na rynku wiele wkładek i rodzajów podeszwy, np. takich jak podeszwa Vibram. Od czegoś trzeba było jednak zaczynać rozwój branży obuwniczej.

Rok 1933 to kolejny etap w rozwoju firmy new balance obuwie, kiedy pojawiła się wkładka, która odkształca się pod naciskiem stopy użytkownika. W związku z dynamicznym rozwojem oraz innowacyjnymi pomysłami firma przetrwała kryzys pod koniec lat trzydziestych. W nowe dziesięciolecie weszła z nowymi pomysłami min. na buty trekkingowe.